Читальний зал
Г.П.Данилевский "Чумаки"
22 липня 2013

Невеличкий хутірець Сізьонове, поблизу Вільшан, завдячує своєю назвою Андрію Сізьону -чумаку, що заробивши чумакуванням стартовий капітал, одним з перших перейшов до капіталістичного способу господарювання. Про нього пише в своєму нарисі "Побут та звичаї українських чумаків" Г.П. Данилевський. Публікуємо тут цей нарис за виданням Русские очерки. т.1. - М.: Государственное издательство художественной литературы, 1956, де в свою чергу наведений скорочений текст за виданням
: Г. П. Данилевский. Сочинения, т. 1, 1901.

Комментариев - 3 Просмотров - 5872
П.М. Агеєнко. Записки Сільського Лікаря
14 червня 2013

Книга спогадів заслуженого лікаря УРСР про нелегкий 45ти-річний трудовий шлях лікаря хірурга. Розпочасв свою роботу Петро мМихайлович на Старобільщині. Підчас Першої Світової війни працював полковим лікарем. Після демобілізації з армії був направлений у Вільшани. Де його кипуча енергія знайшла яскраве втілення. Його зусиллями звичайна лікарська дільниця перетворилась на медичний центр міжрайонного значення, збудовано новий корпус лікарні, закладено парк. Неодноразово обирався Агеєнко депутатом рад різного рівня- від сСелищної до Верховної Ради УРСР

Комментариев - 0 Просмотров - 3132
Филарет. з "Історико-статистичного опису Харківської єпарпхії"
22 березня 2013

Архієпископ Філарет ( в миру- Дмитро Григорович Гумілевський)- історик та богослов, відомий, перш за все, своїми науковими працями та просвітницькою діяльністю. Обіймав посаду єпископа Харківського та Охтирського з 1848 по 1859 рік. Піклувався про забезпечення духовенства, засновував церковно-приходскі школи, друкарню, керував будівництвом храмів, готував програми для учбових закладів, на видання яких витрачав прибутки від видання своїх праць, багато коштів витрачав на доброчинність. Прославився своїми прповідями під час Великого посту, які були видані під назвою "Бесіди про страждання Господа нашого Ісуса Христа" та виданням "Історико-статистичного опису Харківської Єпархії". Остання праця для нас є особливо цікавою, адже один з її розділів присвячено нашому селищу. Наводимо тут цей розділ мовою оригіналу зі збереженням архаїчної стилістики.

Комментариев - 0 Просмотров - 1886
Быт и нравы молодёжи.
15 березня 2013

Цікаво, як жила вільшанська молодь 100 років тому? Якими вони були? Відповідь на це питання пошукаємо у старих газетах. Ось наприклад "Харьковские известия" за 14 січня 1904 року, де знаходимо статтю про вільшанську молодь. Подаємо статтю мовою оригіналу- російською.

Кілька поясненнь, слів що можуть виявитись комуссь незрозумілими, отже "монополька"- це горілка, "туманні картини"-слайди, "волшебній фонарь"- проектор.

Комментариев - 0 Просмотров - 1514

 

Читальний залRSS стрічка

В розділі містятся першоджерела до краєзнавчих студій- літературні, історичні, архівні

← Назад

Яндекс.Метрика