Як вільшанців на іконах намалювали

22 квітня 2017 - Stanley

 Матеріал з журналу "Безвірник" №2 за 1929 рік.

ЯК МАЛЮВАЛИ КУРКУЛІВНА ІКОНАХ
У містечку Вільшанах на Харківщині жили три глитаї: Тимофій Мовчан що мав 250 деся­тин землі, мануфактурний магазин і бувцерковним старостою. Пантелеймон Мазепа - багатий глитай і Трохим Ващенко - купець другої гільдії, мав два мануфактурних магазини і тор­гував ше худобою.
1909—10 року в цьому селі ремонтували церкву (Покровську- прим.ред.). Керівником у цій справі був колишній піп Житлов і попечителі церкви — вишезгадані глитаї. Ці ж глитаї по кілька сот карбованців дали на ремонт церкви. Після ремонту стали будувати іконостас. І от в іконостасі треба було поставити кілька ікон. Стали думати, які ікони поставити. Піп Житлов скликав спеціяльну на­раду в складі підрядчика Ващеика, Мазепи і Мовчана. Був закликаний .з дорадчим голосом* І богомаз Нестір Баско, що по нині живе. Він і розказав, яких святих поставлено на іконостас.
Пантеліймон Мазепа з жінкою Явдохою
Трохим Ващенко з жінкою Марією
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Підчас засідання на кватирі в попа Житлова за випивкою піп виголосив промову. Він ска­зав, що ікони треба намалювати своїми силами, доручивши це Баскові. Всі погодилися Далі стали обговорювати, яких же святих малювати. Технік, що керував ремонтом церкви, подав пропозицію, щоб намалювати ікони з трьох ви­щезгаданих чад церкви*, бо вони найбільше пожертвували на ремонт церкви і взагалі під­тримують духівництвоВсі погодишся на це. Ніхто не виступав проти і справу закінчили. Богомаз Баско намалював Ікони таких «святих»: Тимофія Мовчана і поруч з ним його жінку Одарку, Трохима Вашенка і його жінку Марію, Пантелеймона Мазепу і його жінку Явдоху.
ЦІ ікони й поставили на іконостасі. Темні селяни молилися до них, ставили перед ними свічки, а трійця глитаїв дуже пишалася, що їх змальовано як святих, що їх образи висять у церкві, перед ними б'ють поклони, ставлять свічки. *
Незабаром селяни придивилися, що за ікони стоять на іконостасі, і стали ремствувати.
1916 року церковна нарада ухвалила зняти з іконостасу ці ікони і повісити на стінах в церкві. Баби так само ставили свічки перед ци­ми глитаями. Одне тільки забув піп, що згідно «житія» Пантеліймон нежонатий, а Баско, за вказівками попа, оженив „цілителя". Богомільні бабусі стали дивуватися, що скрізь на іконах Пантеліймон один, а в їхній церкві — з жін­кою: „коли ж він женився"? — дивувалися ба­бусі.
Піп побачив, що дав маху. Ікони з церкви винесли й повісили у каплиці туг же у Віль­шані біля церкви. Восени минулого року, коли розбирали капличку, знайшли ці ікони і пере­несли їх до клюбу, як цікаву пам'ятку церков­ного халуйства перед грошевою  калиткою.

 

                                           Наливайченко

 

Подібні матеріали:

ІсторіяВустами кобзаря.

ІсторіяЄвангелісти Миколаївської церкви

Історичний архівФиларет. з "Історико-статистичного опису Харківської єпарпхії"

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

← Назад

Яндекс.Метрика