Народний календар. Весняний обрядовий цикл

4 травня 2014 - Stanley

Весняний обрядовий цикл народного календаря супроводжувався піснями, іграми,хороводами і розпочинався він разом з пробудженням природи від зимового сну.

                Першим святом весняного циклу наші предки вважали Стрітення -  15 лютого, що вважалось перехідним містком від зими до весни - в цей день « весна з зимою стрічається». Та справжній прихід весни пов’язувався з поверненням птахів з вирію. Птахи, що повертаються несуть на крилах весну-літо, в їх образі прилітають душі новонароджених та предків, що охороняють урожай. Днем початку весни вважався день Євдокії (Явдохи)- 14 березня ( 1 березня за старим стилем). В стародавні часи, цей день був ще й початком року. В цей день прокидається байбак, але «тричі свисне  і знову лягає на другий бік», потім ховрашок прокидається, а далі «риба хвостом лід розбиває»

                Особливе значення весняного обрядового циклу полягало в закладанні майбутнього урожаю. За допомогою ритуальних дійств люди намагались наблизити прихід весни, тепла, дощу. Вони вірили, що якщо шанувати весну, співати їй хвалу то вона, неодмінно, принесе щедрі дари. Пов’язувався цей період, також, з пробудженням людських почуттів тому весняна обрядовість багата молодіжними розвагами, поетичними співами – веснянками.

                 Та, безперечно, найголовнішим святом весняного циклу  є найбільше християнське свято – Великдень. Що також поєднує в собі разом з церковними обрядами і давні язичницькі ритуали.

                 А завершується весняний святковий календар Вознесінням господнім, що відзначається на сороковий день після Великодня, завжди в четвер.

 

Подібні матеріали:

ІсторіяНародний календар. Літній обрядовий цикл

ІсторіяНародний календар. Зимовий обрядовий цикл.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

← Назад

Яндекс.Метрика